| Gas Detected: | C2H6O | Measure Range And Resolution: | 0-100PPM |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 0.1PPM | Sensor Type: | Electrochemical |
| Accuracy: | ≤±2-5%FS | Explosion-proof Certification: | IECEX, ATEX, CE |
| Protection Grade: | IP66/68 | Communication Mode: | 4-20mA、RS485 1~5V,Optional Hart |
| Wireless(Optional): | Support LORA Or 4G | Relay: | 3 Relays, Including Low/high/fault Alarm Relay(Optional) |
| Working Temperature: | –20℃~50℃ | Weight: | 1.0Kg |
| Size: | 157.8x128.8x69.6mm |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Detected Gas | Specified according to application |
| Measure Range | Specified according to application |
| Install Method | Wall-mounted, piping type, flow-type |
| Output Signal | 4-20mA, 1-5V, 2-10V, RS485, RS232, relays (optional) |
| Precision | ≤±1%F.S. (to be specialized) |
| Zero Shift | ≤±1%(F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G3/4 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | Standard M20*1.5, 3/4NPT |
| Temperature | -20℃~50℃ |
| Humidity | 10-95%RH (non-condensing) |
| Explosion-Proof | Ex db ⅡC T6/ Ex db ia IIC T6 Gb/ Ex da db ia IIC T6 Gb |
| Degree of Protection | IP66/IP68 |
| Material | Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-24V DC |
| Dimensions | 158×129×70mm |
| Weight | ≤1kg |
| Approval | CE, CNEX explosion proof certificate, CMC, IECEx, ATEX |
| Warranty | 12 months |