| Product Name: | Gas Detector | Gas: | THT |
|---|---|---|---|
| Measure Range: | 0-100mg/m3 | Resolusion: | 0.1mg/m3 |
| Explosionproof Grade: | Ex D IIC T6 Gb | Humidity: | 0-95%RH(nocondensation) |
| Language: | Chinese And English | Size: | 180×150×90mm |
| Weight: | ≤1.6kg | Power: | 12-36V DC |
| Detection Principle: | Specified According To Application | Connection Mode: | G1/2 External Thread Explosion-proof Flexible Pipe |
High-precision Fixed THT Gas Detector with diffusion detection principle, designed for industrial safety applications.
YT-95H/YT-95H-A series is a cost-effective explosion-proof transmitter for the detection of flammable gases and toxic gases. A 3-wire 4 to 20 mA analog output with relays and RS485 Modbus protocol makes it compatible with most control systems. Third-party products such as horns, warning lights and fans are compatible with our components and integrated by us into the system. With optional wireless function, operators can view data on laptop, mobile phone or cloud system remotely.
| Gas Detected | THT |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | 0-100mg/m³ |
| Resolution | 0.1mg/m³ |
| Accuracy | ≤±2-5%FS (depending on the specific sensor) |
| Response Time (T90) | 15-30s (depending on the specific sensor) |
| Repeatability | ≤±1% |
| Zero Shift | ≤±1% (F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G1/2 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | M45*2mm |
| Temperature | -20℃ ~ 50℃ |
| Humidity | 0-95%RH (no condensation) |
| Material Case | Die-cast aluminum, Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-36V DC |
| Dimensions | 180*150*90mm |
| Weight | ≤1.6kg |
| Explosion-proof Grade | Ex d IIC T6 Gb |
Established in 2010, Shenzhen Yuan Te Technology Co., Limited (Safegas) specializes in the design, production, and sales of gas detection equipment and systems. With 16 years of industry experience, we provide comprehensive solutions for various sectors including Oil, Chemical, Medicine, Energy, Environmental Protection, Electronics, Municipal Engineering, Agriculture, and Household Appliances.
Our product portfolio includes portable detectors, fixed systems, controller panels and particle counter: