| Place of Origin: | China |
|---|---|
| Brand Name: | SAFEGAS |
| Certification: | CNEX CE ISO9001, ISO14001, ISO45001 |
| Model Number: | YT-95H |
| Minimum Order Quantity: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton |
| Delivery Time: | 3 work days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 1000 pieces per month |
| Gas Detected: | H2S | Range: | 0-100PPM |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 0.1PPM | Sensor Type: | Electrochemical |
| H.S Code: | 9027100090 | Dimensions: | 180mm×150mm×90mm |
| Weight: | Less Than 1.6kg | Explosion-proof Grade: | Ex D IIC T6 Gb |
| Display: | LCD | Repeatability: | ≤±1% |
| Zero Shift(F.S./year): | ≤±1% |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Gas Detected | H2S |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Accuracy | ≤±2-5%FS (depending on the specific sensor) |
| Response Time (T90) | 15-30s (depending on the specific sensor) |
| Repeatability | ≤±1% |
| Zero Shift | ≤±1% (F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G1/2 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | M45×2mm |
| Temperature | -20℃ ~ 50℃ |
| Humidity | 0-95%RH (no condensation) |
| Material Case | Die-cast aluminum, Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-36V DC |
| Dimensions | 180×150×90mm |
| Weight | ≤1.6kg |
| Explosion-proof Grade | Ex d IIC T6 Gb |