| Product Name: | Gas Detector | Gas Detected: | CH2O |
|---|---|---|---|
| Range: | 0-50PPM | Resolusion: | 0.01PPM |
| Sampling Method: | Pump Suction | Data Record: | Can Store 100000 Sets Data |
| Certification: | CE,ATEX,IECEx,ISO | Alarm Mode: | Buzzer , LED And Vibration |
| Power: | With 3.7V Rechargeable Lithium Battery | Working Hour: | More Than 15 Hours(with Pump Running) |
| Single Gross Weight: | 1.64kg | Size: | 34cm*24cm*14cm |
SKY3000 Portable CH2O Gas Detector - High-precision portable formaldehyde gas detector with pump-suction detection principle, designed for industrial safety applications.
SKY3000 is an IECEx/ATEX/EMC certified portable multi-gas detector. It features suction type detection with built-in pump to detect up to 6 gas types in one device. The standard configuration detects 4 gases (CO, H2S, O2, LEL), with thousands of gas types available for selection to support wide-ranging applications. Includes wireless communication for remote access to real-time data and alarm status. Standard datalog function exports data to PC without requiring additional software.
| Gas Detected | CH2O |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | 0-50PPM |
| Resolution | 0.01PPM |
| Response Time | ≤30 seconds |
| Precision | ≤ ± 1-5%F.S except for special gases |
| Language | Chinese/English/Polish (More languages can be customized) |
| Automatically Test and Calibrate | Including reset, maximum value (MAX), minimum value (MIN), STEL, TWA value |
| Unit | PPM, mg/m3, %LEL, %VOL |
| Display | LCD (160*96), 180° rotate |
| Backlight | Turned on automatically when alarming, backlight time can be manually set |
| Data Record | 100,000 readings, storage interval adjustable from 5 to 3600 seconds, data can be exported to PC without software |
| Alarm | 95dB@30cm buzzer alarm, flashing red LED alarm and vibration alarm. Alarm status indication on screen, alarm latched; diagnostic alarm and battery under-voltage alarm, pump failure alarm; man down alarm |
| Battery | 3.7V rechargeable lithium battery, battery capacity 2200mA |
| Working Hours | More than 15 hours in continuous pumping mode |
| Charger | Travel charger with DC interface, charging time ≥ 4 hours |
| Working Temperature | -20℃~+50℃ |
| Explosion-proof Grade | IECEx: Ex ia IIC T4 Ga |
| Humidity | 10~90%RH (no condensation) |
| Certification (EU regulations) | 2004/34/JE (ATEX) |
| Protection Grade | IP67 |
| Working Pressure | 86~106Kpa |
| Size | 157*84.5*59.5mm (including back clip/water trap filter) (length * width * height) |
| Weight | 365g (including battery, belt clip and filter) |
Established in 2010, Shenzhen Yuan Te Technology Co., Limited (Safegas) specializes in the design, production, and sales of gas detection equipment and systems. With 16 years of industry experience, we provide comprehensive solutions for various sectors including Oil, Chemical, Medicine, Energy, Environmental Protection, Electronics, Municipal Engineering, Agriculture, and Household Appliances.
Our product portfolio includes portable detectors, fixed systems, controller panels and particle counters: