| Gas: | CO | Measure Range: | 0-1000PPM |
|---|---|---|---|
| Resolution: | 1PPM | Sensor Type: | Electrochemical |
| Sampling Method: | Diffusion | Material: | ABS+leather Case |
| Display: | Monochrome Dot Matrix 128*128 LCD Graphic Display | Alarm Mode: | Sound , Light And Vibration |
| Battery: | 3.7V Rechargeable Lithium Battery, With Capacity Of 2500mAh | Unit: | PPM, Mg/m3, %VOL, %LEL |
| Single Package Size:: | 131cm*83cm*35cm | Weight:: | 240g |
| Protection Grade: | IP65 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gas Detected | Specified according to application |
| Detection Principle | Diffusion |
| Sensor Type | Specified according to application |
| Measuring Range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Precision | <1-5% F.S. |
| Display | Monochrome dot matrix 128×128 LCD graphic display |
| Backlight | Settable time; auto-on during alarm |
| Data Logging | Optional: 100,000 readings (10-3600 sec interval) |
| Event Logging | 100 event records (standard, viewable on device) |
| Language | Chinese / English |
| Alarm Type | Sound, light, vibration |
| Battery | 3.7V rechargeable lithium battery, 2500mAh |
| Working Time | 14h continuous (4 gases); 200h (without LEL sensor) |
| Charger | Travel charger; charging time 4-6h |
| Explosion-Proof Grade | Ex ia IIC T4 |
| Protection Grade | IP65 |
| Working Temperature | 10°C - 50°C |
| Working Humidity | 15 - 95% RH |
| Housing Material | ABS + leather case |
| Dimensions (L × W × H) | 131 × 83 × 35 mm |
| Weight | 240g |